O czym powinno się pamiętać, zakładając pierścionek zaręczynowy?

O czym powinno się pamiętać, zakładając pierścionek zaręczynowy?
Oprócz aspektu dekoracyjnego noszona biżuteria może mieć konkretne znaczenie. Wpływ na to ma również sposób, jak i część ciała, na której ją umieszczamy. Tak jest między innymi w wypadku pierścionka zaręczynowego, zakładanego na palec serdeczny, co oznacza, że w najbliższym czasie narzeczeni staną na ślubnym kobiercu. Czy będąc już w małżeństwie, trzeba go zdjąć? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Jak prawidłowo nosić pierścionek zaręczynowy?

W tak ważnym momencie, jakim są zaręczyny, zakochanym towarzyszą spore emocje. Dlatego warto upewnić się, jak prawidłowo założyć biżuterię, żeby zachować jej znaczenie. W Polsce najczęściej spotyka się pierścionek na prawej dłoni, a dokładnie na palcu serdecznym. Jego zadaniem jest zajęcie miejsca w oczekiwaniu na kolejny etap. W momencie zaślubin pojawia się tam obrączka. Daje to wrażenie, że palec jest „zarezerwowany”, a kiedy przyjdzie pora, model zaręczynowy ustępuje miejsca następcy.

Dlaczego pierścionek nosi się na prawej ręce?

W innych krajach panują różne zasady, ale częściej można zauważyć zaręczynowe wyroby jubilerskie na lewej ręce, czyli tej bliżej serca. W Polsce sytuacja zmieniła się w czasie II Wojny Światowej. Wcześniej biżuterię w ten sposób nosiły wdowy, ale po powstaniu styczniowym mężatki, których partnerzy przeżyli, w geście solidarności przekładały obrączki z lewej ręki na prawą.

Co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

Tu wiele zależy od preferencji danej osoby. Jeszcze do niedawna kierowano się tradycją  kiedy pojawiała się obrączka, pierścionek był przekładany na palec serdeczny lewej dłoni. Coraz częściej da się jednak zaobserwować, że oba rodzaje biżuterii zostają w tym samym miejscu. Dlatego w salonach jubilerskich znajdziesz obrączki, o tym samym designie co pierścionki zaręczynowe. Ceny uzależnione są od wielu czynników, w tym próby złota, ale podczas podejmowania decyzji warto pamiętać, że jest to wybór na długie lata. Jeżeli oba modele będą noszone jako komplet, ich wygląd powinien być spójny.

Ciesz się swoim wyjątkowym pierścionkiem!

Chociaż przyjęło się, że w trakcie narzeczeństwa biżuterię nosi się na prawej dłoni, a po ślubie trafia na lewą, to zawsze pamiętaj o swoim własnym komforcie. Jeśli ozdoba ma przeszkadzać w codziennych czynnościach, to bez problemu możesz ją założyć na inny palec czy zawiesić na łańcuszku. Nawet najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe muszą być przede wszystkim wygodne i dopasowane! W końcu będziesz nosić swój model przez wiele lat, więc warto czerpać z tego maksymalną przyjemność!